NEWTON Media, a.s.

Přehled zpráv
Koně, TRÁVA, VOSY!1
21.6.2018Glanc  Strana 135  Celebrity AKTUÁLNÍ TÉMA ALERGIE CELEBRIT 
LUKÁŠ VLTAVSKÝ 
... alergiky v sezoně, ale objevují se i nově pacienti s astmatem,“ uvedla pro Českou televizi Jitka Petanová z Ústavu imunologie a mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. NESNESITELNÉ BYTÍ V KOŽICHU Výlety do přírody nyní musí pečlivě zvažovat třeba i Selena...

Jak číst signály těla2
22.6.2018Téma  Strana 6  Téma 
Silvie Králová 
... sám nepozná, potvrdil v nedávném rozhovoru pro TÉMA i doc. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph. D., z II. interní kliniky kardiológie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze. „Často se tak pacient k lékaři dostane až s první hospitalizací. Proto je důležité příznaky nepodceňovat,“ varuje s tím, že ve...

Encyklopedie příznaků nemocí3
22.6.2018Téma  Strana 10  Téma 
 
... okolí. Zdroj: Vzniklo ve spolupráci s MUDr. Jiřím Švarcem z Psychiatrické nemocnice Bohnice, doc. MUDr. Martinem Andersem z Psychiatrické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze a doc. MUDr. Alešem Bartošem z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech. KŮŽE > Opakované bradavice: mohou být...

Jak cestovat s chronickou nemocí. Na co nezapomenout?4
21.6.2018lidovky.cz  Strana 0   
 
... léky, rychleji se dehydratuje a má menší funkční zdatnost,“ upozorňuje Vladimír Tuka z Centra kardiovaskulární rehabilitace 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nepříznivě ovlivnit mohou střevní infekce například zdravotní stav...

Wolf (KDU-ČSL): Galerie vynaloží na péči o veřejné plastiky e téměř 16 milionů5
21.6.2018parlamentnilisty.cz  Strana 0   
Hans Štembera, Radní Jan Wolf 
... na květen 2019 s náklady 2 miliony korun (bez DPH). Ke 100. výročí konce 1. světové války bude letos úspěšně zrestaurován Pomník sanitářům v areálu fakultní nemocnice na Karlově náměstí s celkovými náklady 1,5 milionu korun (bez DPH). „Činnost Galerie hlavního města Prahy nespočívá, jak...

Zeleninové zbytky a starý chleba? Přísady v kuchařce pro chudé6
21.6.2018tyden.cz  Strana 0   
 
... zmíněné konzervované maso a ostatní přísady pocházejí také často z konzerv. Profesor Štěpán Svačina, přednosta kliniky endokrinologie a metabolismu VFN v Praze, však upozorňuje, že právě sociálně slabší lidé jsou nemocnější. "Chybí jim zelenina a recepty obsahují příliš mnoho soli," říká a...

Pacientská neznalost ztěžuje práci (nejen) onkologům. Pomoci může kampaň Informace léčí7
21.6.2018zdravotnickydenik.cz  Strana 0   
Michaela Koubová 
... vůbec neví o tom, jak je léčba nákladná – myslí si, že dostává terapii v rámci stovek korun,“ popisuje docentka Petra Tesařová, onkoložka ze Všeobecné fakultní nemocnice. Dnes přitom není běžné, že by lékaři pacientům cenu léčby sdělovali, ale pokud jde o lék vyzvedávaný v lékárně,...

Pronájem nebytových prostor8
21.6.2018vfn.cz  Strana 0   
 
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze nabízí k pronájmu nebytové prostory v přízemí ul. Klimentská 9, Praha 1, o celkové výměře 215 m 2,...


Plné znění zpráv

Koně, TRÁVA, VOSY!
Téma: Všeobecná fakultní nemocnice
21.6.2018  Glanc  Strana 135  Celebrity AKTUÁLNÍ TÉMA ALERGIE CELEBRIT
LUKÁŠ VLTAVSKÝ
NEOBEJDETE SE V JARNÍCH A LETNÍCH MĚSÍCÍCH BEZ VHODNÝCH LÉKŮ A HORY KAPESNÍKŮ? VĚZTE, ŽE V TOM NEJSTE SAMI. NEJRŮZNĚJŠÍ ALERGICKÉ OBTÍŽE SE NEVYHÝBAJÍ ANI ZNÁMÝM TVÁŘÍM.

Letošní pylová sezona nastoupila v takové síle, že se z ní spustila rýma a slzely oči i těm, které v uplynulých letech kvetoucí květiny a stromy nechávaly ledově klidnými. Dlouho trvající vysoké teploty, vítr, a hlavně nebývalé sucho z českých luhů a hájů udělaly „zlatou past“, která pobyt v přírodě změnila v horor v hlavní roli s titěrnými, ale o to zákeřnějšími pylovými zrnky. „Vracejí se nám pacienti, kteří třeba tři roky nebyli na kontrole, protože neměli žádné projevy alergických onemocnění. A najednou se zhoršila nejenom klasická rhinokonjunktivitida, to znamená slzení očí, vodnatá rýma, kýchání, které běžně obtěžují alergiky v sezoně, ale objevují se i nově pacienti s astmatem,“ uvedla pro Českou televizi Jitka Petanová z Ústavu imunologie a mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
NESNESITELNÉ BYTÍ V KOŽICHU Výlety do přírody nyní musí pečlivě zvažovat třeba i Selena Gomez.
Zpozorní hlavně v momentě, kdy zahlédne čerstvě posečenou louku nebo jakoukoli travnatou plochu. V takových chvílích se její imunitní systém staví na zadní a ona si „užívá“ všech projevů senné rýmy. I přesto si zpěvačka v rámci své práce, například při natáčení klipu nebo reklamy, do trávy lehla. A ještě při tom vypadala, že si to náležitě užívá.
Klamat tělem, v tomto případě nejen svým, umí i Simona Krainová. „Mám velkou alergickou reakci na srst, proto nemůžu nosit ani kožichy. Užívám si je proto jen při focení nebo třeba při prezentaci nějakého klienta a pak se celá osypu,“ svěřila se modelka, která tak musí stále dokola svým synům říkat, že psa ani kočičku si domů v dohledné době nepořídí.
Mimochodem, na kočičího parťáka musí zapomenout i Kelly Osbourne, kterou dráždí hlavně kočičí moč.
KOVBOJ S ALERGIÍ NA KONĚ Málokdo tuší, jakým očistcem si na place prošel Clint Eastwood. Drsňák, kterého víc než co jiného proslavily westerny, strávil nemálo chvil v koňském sedle. Jistě by si je užíval mnohem víc, kdyby nebyl alergický na koňskou srst.
Zarudlé oči, kašel či kopřivka, to všechno herec zažíval dnes a denně i přesto, že do zbraně povolal armádu antihistaminik, tedy léků, které se používají ke zmírnění alergických projevů. A Eastwood v tom není sám.
Alergií na koně trpí také další hvězdy, jako například herečky Sandra Bullock a Rachel McAdams, vévodkyně z Cambridge Kate nebo třeba i slavný kuchař Gordon Ramsey. Eastwood to má ale o to horší, že je alergický i na kočky a psy.
SVÍČKY NA DOHLED, OD VOS RADŠI DÁL Plnění pracovních povinností má ztížené také Lady Gaga. Zpěvačka, kterou proslavil nejen zpěv, ale i extravagantní modely a účesy, léta trpí alergií na amoniak. Ten je přitom častou součástí barev na vlasy, na něž musí slavná hvězda jednou provždy zapomenout – pokud nechce trpět jako zvíře a mít hlavu v jednom ohni. Naštěstí existují také paruky, které Lady Gaga hojně využívá, přece jen se jí chameleon popové scény neříká jen tak pro nic za nic.
Existují ale i slavní, kteří jsou s alergeny stále v kontaktu, a dokonce dobrovolně. Herečka Diane Kruger je například nadšenou sběratelkou svíček, přitom trpí alergií na vosk.
Nezbývá než doufat, že se na ně dívá z uctivé vzdálenosti a nezpestřuje si jimi svůj sexuální život. To už by byla opravdu hra s ohněm!
Nebezpečí se naopak snaží předcházet Kamil Střihavka, který znejistí v přítomnosti bodavého hmyzu. Setkání s ním může být pro zpěváka fatální, vždyť po jednom takovém bodnutí skončil v nemocnici s anafylaktickým šokem, při němž jde v mnoha případech opravdu o život. Alergickou reakci pak měl i před pár lety, kdy jeho tělo nesneslo očkovací sérum a Střihavka zase skončil v nemocnici, kdy ho zachránila injekce adrenalinu.
LILIE PRO MISTRA NE! Na injekce adrenalinu to v případě Karla Gotta naštěstí není, i když ve společnosti lilií mu není dvakrát příjemně. Dobře mu ale nedělají ani ostatní pyly, a tak se na jaře musí mít na pozoru. Alergie totiž může ohrozit i hlasivky, které vinou bouřlivé reakce organismu otékají, což je pro zpěváka komplikace, nad kterou nelze mávnout rukou. „Nejlepším lékem je déšť. A když je v nedohlednu, tak mi pomáhají kapky nebo obstřiky,“ svěřil se Mistr, kterého suché počasí letošního bouřlivého jara moc nepotěšilo. „S oteklými hlasivkami nelze zpívat, je to navíc nebezpečné! Vystupoval jsem takhle i přes zákaz lékařů v Příbrami. Měl jsem kvůli alergii hlasivky prosáklé krví ale infuze a obstřiky mi pomohly!“ dodal Gott, který už si v podobných chvílích dává větší pozor. S podobnými příznaky se potýká i Dalibor Janda, který sází na kapky do očí, prášky i dýchací spreje.
A opatrná musí být i Miley Cyrus, kterou potrápila alergická reakce na antibiotika. Byla natolik silná, že zpěvačka urychleně musela do nemocnice a zrušila i plánované vystoupení. ??

***

„Kožichy nemůžu nosit. Užívám si je jen v průběhu focení nebo třeba při prezentaci pro nějakého klienta. Pak se celá osypu.“

Foto popis| I KDYŽ JE VÁŠNIVOU SBĚRATELKOU SVÍČEK, MÁ DIANE KRUGER ALERGII NA VOSK
Foto popis| V DOBĚ LETNÍCH FESTIVALŮ SI MUSÍ DÁVAT BACHA I KAMIL STŘIHAVKA, KTERÝ JE ALERGICKÝ NA BODNUTÍ HMYZEM
Foto popis| SIMONA KRAINOVÁ NESNESE KONTAKT SE ZVÍŘECÍ SRSTÍ ANI V PODOBĚ KOŽICHU
Foto popis| LADY GAGA JE ALERGICKÁ NA AMONIAK, KTERÝ OBSAHUJE VĚTŠINA BAREV NA VLASY. NOSÍ PROTO RADĚJI PARUKY.
Foto popis| CLINT EASTWOOD SI CHVÍLE V KOŇSKÉM SEDLE PROTRPĚL
Foto popis| ZPĚVAČKA SELENA GOMEZ BY SI ROZHODNĚ NEUŽILA BROUZDÁNÍ SE PRÁVĚ POSEČENOU LOUKOU
Foto popis| MILEY CYRUS PO ALERGICKÉ REAKCI NA ANTIBIOTIKA SKONČILA V NEMOCNICI
Foto popis| POKUD BYSTE KARLA GOTTA CHTĚLI OBDAROVAT KYTICÍ KVĚTŮ, URČITĚ ZAPOMEŇTE NA OMAMNĚ VONÍCÍ LILIE!
Foto autor| FOTO: PROFIMEDIA. CZ



 

Jak číst signály těla
Téma: Všeobecná fakultní nemocnice
22.6.2018  Téma  Strana 6  Téma
Silvie Králová
Co se musí stát, abychom šli k lékaři?
S úpornými bolestmi zubu, zad nebo břicha jeho návštěvu většinou neodkládáme. Jde totiž 0 jasné znamení, že se něco děje. Ty zdánlivě banální potíže ale většinou ignorujeme. Přitom 1 obyčejné pobolívání kloubů, svalů, vracející se bradavice, nadměrné noční pocení či potíže se zrakem bývají prvním známkou vážných chorob. Které příznaky obvykle podceňujeme? A jaké nemoci mohou signalizovat? Zatímco jakákoliv silná bolest na hrudi nebo dusnost vždy přimějí nemocného vyhledat lékaře či zavolat záchranku, ty mírnější formy bolesti nebo zadýchávání se při každodenní podceňujeme. A to dokonce i přesto, že nás omezují v běžném životě. Jenže i taková mírná bolest na hrudi, takzvaná kardiální, patří k hlavním příznakům vážného onemocnění srdce, například anginy pectoris nebo hrozícího infarktu myokardu. Hlavně mladší lidé zaměňují tyto symptomy za bolesti zad. Někteří dokonce bývají dlouho a v podstatě zbytečně léčeni na rehabilitaci. Na to, že pacient prodělal infarkt, se tak přijde až poté, co je léčba neúspěšná a nemocnému je provedeno EKG.

POZOR NA NEVYSVĚTLITELNOU ÚNAVU

Starší lidé zase často bagatelizují problémy s dušností. Fakt, že se i při menší námaze zadýchají, totiž nejčastěji připisují svému věku, nebo problémům s průduškami. Jenže právě ten spolu s únavou může být příznakem srdečního selhání, které se mnohdy vyvine jako následek prodělaného infarktu myokardu.
Že jsou projevy srdečního selhávání velmi nenápadné, takže je na sobě pacient mnohdy ani sám nepozná, potvrdil v nedávném rozhovoru pro TÉMA i doc. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph. D., z II. interní kliniky kardiológie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze. „Často se tak pacient k lékaři dostane až s první hospitalizací. Proto je důležité příznaky nepodceňovat,“ varuje s tím, že ve vážnějších případech může srdce činnosti obvykle selhat úplně. Pacienti by podle něj měli věnovat pozornost nejen dušnosti, ale i svalové slabosti, otokům končetin, nechutí k jídlu či rychlému přibývání na váze. Příznaky jsou reakcí těla na nedostatečné prokrvení některých orgánů nebo nahromadě

Nezanedbávejte ani opakované pálení žáhy.

ní krve na nežádoucích místech. Srdce není schopné krev plynule rozvádět po celém těle a problémy se pak ozývají podle toho, kde se krev hromadí.
Zatímco při srdečním infarktu umějí lékaři pacientům pomoci zhruba šest hodin od prvních příznaků, u mozkové mrtvice jde doslova o minuty. Jenže symptomy mohou být i úplně nenápadné, takže nad nimi řada lidí mávne rukou nebo si je s mrtvicí nespojí. Patří k nim necitlivost, brnění nebo mravenčení půlky těla (ruka, noha, část obličeje), ale i náhlá, prudká a dosud nepoznaná bolest hlavy nebo ztuhlost šíje.
Zdánlivě banálními příznaky se projevuje i řada chronických chorob, nebo zhoubná nádorová onemocnění. Některé symptomy jsou ale natolik neurčité, že je dlouhou dobu můžeme přičítat vyčerpání, přechozené viróze nebo stresu. Dlouhodobá a hlavně bezdůvodná únava může být příznakem onemocnění štítné žlázy. Pokud se pacient cítí vyčerpaný a navíc trpí i poruchami spánku a celkovou skleslostí, může jít podle psychiatrů i o některou duševní poruchu.
V pořádku není ani obyčejné, leč opakované pálení žáhy neboli pyróza. Ta totiž může být známkou refluxní choroby jícnu, při které se vracejí žaludeční štavy zpět do krku. Pokud se tak děje dlouhodobě, vede to k poškození jícnu, což může vyústit i v rakovinu.
Často lidé bagatelizují i nechtěné zhubnutí. Takový efekt dokonce část populace vítá. Krvácení do stolice zase pacienti mylně považují za krvácení z hemoroidů. Přitom oba zdravotní problémy patří mezi symptomy rakoviny tlustého střeva. Ta se může projevit také střídáním zácpy a průjmů.

CO NÁM CHCE ŘÍCT KŮŽE

Pro rakovinu, stejně jako většinu nemocí, přitom platí jednoduchá rovnice: čím dříve se na ni přijde, tím větší je šance na uzdravení. Proto je potřeba pátrat i po příčinách běžných kožních nemocí, které mohou být také signálem jiného onemocnění.
Například běžné bradavice, které se i po zaléčení pacientovi neustále vracejí, mohou souviset s atopickým ekzémem. „U takových pacientů jsou bradavice častou přidruženou chorobou. Jejich kůže je náchylnější k bakteriálním, virovým i jiným infekcím. Jenže atopický ekzém může přejít v astma, sennou rýmu nebo jiné alergie, tedy choroby, které jsou imunitně podmíněné a často spolu souvisí,“ řekla v rozhovoru pro TÉMA prof. MUDr. Jana Herzogová, přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.
Podobných souvislostí, které mohou ukázat na nějaké vnitřní onemocnění, existuje celá řada, ale nejdůležitější jsou kožní projevy, které mohou upozornit na nádorové onemocnění. Například temně fialové otoky kolem očí, které neustupují, následované červenými skvrnami na horní polovině hrudníku, a fialové pupínky na rukou, mohou být příznaky dermatomyozitidy. „Je to chronické zánětlivé onemocnění svalů a kůže, ale může být sdruženo i se zhoubným nádorem v těle,“ vysvětlila lékařka. Hyperpigmentace, ztmavnutí kůže v tříslech a podpaží, bývá sice častá u obézních lidí nebo u pacientů s cukrovkou, ale v některých případech ukazuje i na vnitřní nádor. „Hnisavé puchýřky v oblasti stehen a podbřišku, které se šíří, mohou znamenat nádor v oblasti slinivky břišní,“ upozorňuje lékařka na další varovný signál kůže.

OČI MOHOU BOLET OD KLOUBŮ

Podobně jako kůže často poslouží jako zdravotní mapa organismu i oko. „Nález v něm může ukazovat na jiné onemocnění, které se ještě neprojevilo,“ připustil MUDr. Milan Odehnal, primář oční kliniky v Motole. S tím, že známky špatného zdraví se v očích projevují dříve než klinické příznaky jiné vážné nemoci. Například zánět duhovky může být třeba prvním projevem Bechtěrevovy nemoci nebo jiného kloubního onemocnění.
Následek nemocných kloubů bývá také syndrom suchého oka, kdy si oko není schopné udržet vrstvičku slzy na oční kouli, tedy bulvě. A je mnohdy vůbec prvním projevem revmatoidní artritidy. „Ano, setkáváme se s případy, u nichž je prvním projevem vážné nemoci postižení zrakového nervu. Jsou popsány stavy, kdy pacient z plného zdraví oslepne. A když se pak došetřuje příčina, dopátrají se lékaři k původnímu celkovému onemocnění, kterým je roztroušená skleróza,“ popsal oftalmolog Tomáš Jurečka ze soukromé brněnské oční kliniky NeoVize.
Záněty duhovky, rohovky nebo sítnice zase mohou nasměrovat lékaře k diagnostice pohlavně přenosných chorob, jako je HIV infekce nebo syfilis. Zánět oka jakožto druhé stadium syfilis se běž

Zubní kaz může vést až k infarktu.

ně vyskytoval ještě za první republiky. Postupem let tato diagnóza díky penicilinu z oftalmologického „repertoáru“ naštěstí takřka vymizela. Zato s očními projevy pohlavně přenosných chlamydiových infekcí se lékaři setkávají poměrně často. „Pokud se v oku nedaří zaléčit zánět spojivek, který se opakovaně vrací, nebo je chronický, je potřeba udělat speciální vyšetření, které infekci potvrdí,“ upozorňuje Jurečka.

PUTUJÍCÍ ZÁNĚT A ZUBY

Mimochodem - zánět, který se projeví třeba v úplně jiné části těla, mají coby společného jmenovatele třeba nemoci kloubů, únava, deprese, opakované virózy, ale i kardiovaskulární choroby. Například mnohdy podceňované záněty zubů mohou být překvapivě příčinou daleko vážnějších nemocí, jako jsou infarkt, cukrovka nebo mozková mrudce. A opakované záněty žaludku, střev, prostaty, jater zase podhoubím pro vznik rakoviny. Coby transportér patogenů slouží ve všech těchto případech krevní oběh.
Pokud to hodně zkrátíme - začne to špatně čištěnými zuby, pokračuje neléčeným zánětem dásní, parodontózou a končí třeba bojem o život na kardiovaskulární klinice. Infekce, která vyvolává zubní kaz a není včas léčena, se může krví šířit po celém těle. Souvislost parodontózy s infarkty myokardu a mozkovými mrtvicemi je až děsivá. Zubní infekce může ovšem také urychlit cukrovku 2. typu, problémy s plícemi, játry, revmatickou artritidu nebo předčasný porod. Zánětlivá ložiska mohou napadnout i klouby, kosti a měkké tkáně...
Přitom - právě u infarktu je vliv parodontózy možná nejprůkaznější. Pokud má člověk nadváhu, málo pohybu a ještě k tomu kouří, infarktu jako by šel přímo naproti. Účinky tohohle zabijáckého tria urychlí ale i špatně čištěné zuby. „Je to, jako když jedete autem po ledě, a ještě šlápnete na plyn,“ řekl před časem v rozhovoru pro TÉMA expert přes nemoci zubů MUDr. Ladislav Korábek, CSc. „Nejde o sčítání rizik, ale o jejich násobení.“ V ústní dutině máme miliardy bakterií, s nimiž žijeme v symbióze. Pokud se ale přemnoží, nastartují proces, který bez správné hygieny může skutečně skončit opravdu zle...
Lékaři se shodují, že nejčastěji máme tendenci přehlížet příznaky, jejichž intenzita není zpočátku velká a narůstá spíše postupně. Jde především o únavu, váhový úbytek, nechutenství, pobolívání kloubů, svalovou slabost nebo poruchy spánku. Hledat pro ně nějaké banální vysvětlení se nám ale může vymstít. Raději se proto vždycky řiďme pravidlem: čeho je moc, toho je příliš.-

Foto popis| Také problémy s očima mohou signalizovat jiné závažné onemocnění. Například syndrom suchého oka je mnohdy vůbec prvním projevem revmatoidní artritidy.
Foto popis| MIM Mírná bolest na hrudi, takzvaná kardiální, patří k hlavním příznakům vážného onemocnění srdce, například angíny pectoris nebo hrozícího infarktu myokardu. Jenže lehčí formy bolesti máme tendence podceňovat. Stejně jako třeba zadýchávání při běžné činnosti. Dusnost spolu s únavou přitom může být příznakem srdečního selhání, které se mnohdy vyvine jako následek prodělaného infarktu.
Foto autor| Foto: Shutterstock.com



 

Encyklopedie příznaků nemocí
Téma: Všeobecná fakultní nemocnice
22.6.2018  Téma  Strana 10  Téma
Ve spolupráci s odborníky přinášíme mapu příznaků, které bychom neměli podceňovat. I obyčejné pocení, „neškodné" tmavé skvrny po těle nebo brnění v nohou mohou ukazovat na nějaký vážnější problém. Zjistěte, co vám je.

RUCE > Začervenalý a bolestivý loket: burzitida (zánět burzy, což je malý vak s kapalinou, který usnadňuje klouzavé pohyby mezi kostmi v kloubu) > Otok ruky, zarudnutí, ruka je na omak tuhá, těžko se ohýbá: lymfedém (porucha funkce mízního systému, vzniká hromaděním mízy v prostoru mezi kůží, nervy a svalovou tkání, postihnout může i nohy; je častou komplikací nádorových onemocnění) > Mravenčení a brnění v prstech na rukou (nejčastěji v palci, ukazováčku a prostředníčku), které se v noci může měnit v bolest: syndrom karpálního tunelu (postižení nervu v zápěstí způsobené úrazem, zánětem šlach nebo chronickým přetížením při práci u počítače) > Bolest zápěstí, prstů na ruce, případně loketního kloubu: dna (onemocnění kloubů způsobené vyšší hladinou kyseliny močové) > Bolest vystřelující z hrudi do levé paže v kombinaci s dechovými potížemi, které se zhoršují při fyzické aktivitě: mohou signalizovat infarkt nebo jiné potíže se srdcem

NOHY > Bolest palce u nohy, případně kotníků nebo kolenou: dna > Studené nohy, časem se může přidat i prudká bolest při chůzi a kulhání: ischemická choroba dolních končetin (onemocnění tepen, nohy jsou nedokrvené, špatně zásobené kyslíkem a živinami; hrozí odumření tkání až amputace) > Svalové křeče v lýtku během noci: nedostatek hořčíku > Svalové křeče v nohou, k tomu zácpa nebo naopak průjmy, únava, „vypoulené" oči: porucha funkce štítné žlázy > Oteklé kotníky a oční víčka, apatie, tmavá moč, někdy zapáchající, případně i bolest hlavy a horečka: zánět ledvin nebo poruchy vylučování moči > Oteklé kotníky bez příčiny spolu s „krátkým" dechem: problémy se srdcem a krevním oběhem > Brnění až necitlivost nohou, může přecházet v ostrou bodavou až pálivou bolest, citlivost na dotek, problémy s chůzí do schodů: poškození nervů, tzv. neuropatie (častá u diabetiků nebo lidí, kteří mají potíže s alkoholem nebo jinými návykovými látkami) BŘICHO A HRUDNÍK

> Pálivé bolesti za hrudní kostí, tíha na prsou, pocit tísně, tlaku nebo svírání: infarkt myokardu > Bolest pod pravým žeberním obloukem a v nadbřišku, může vystřelovat pod pravou lopatku, zvracení (hořké šťávy), teplota, opocení, nesnášenlivost tučnějších jídel: žlučníkové kameny, žlučníková kolika > Náhlá bolest břicha, která se postupně přesouvá od pupku do pravého podbřišku, pocit na zvracení, malátnost, zvýšená teplota: zánět slepého střeva > Bolesti žaludku, hubnutí, svědění kůže, nevolnost nebo zežloutnutí kůže a očního bělma (případně tmavé zabarvení moči a světlá stolice): rakovina slinivky > Tupá svíravá bolest na hrudi, která vystřeluje do levé horní končetiny, bolest v nadbřišku, nevolnost: infarkt

> Tlak pod pravým žebrem, únava, celková slabost, ztráta chuti k jídlu, někdy i horečka: alkoholické onemocnění jater (hrozí jaterní selhání, krvácení do trávicího ústrojí nebo vznik rakoviny) > Náhlá silná dušnost, promodrání v obličeji, kašel (může být s krví), bolest na hrudi, která se zvětšuje při kašli, pocení: plieni embólie (kardiovaskulární onemocnění, kdy kousek krevní sraženiny ucpe cévu v plicích, hrozí selhání srdce i plic) > Vykašlávání hlenu, dušnost, nejprve při námaze, později i v klidu, pískot při dýchání: chronická obštrukční plieni nemoc (chronická bronchitída nebo rozedma plic; postihuje především kuřáky a lidi, kteří pracují v prašném prostředí, nemocní nejčastěji umírají na plieni selhání, kardiovaskulární nemoci či rakovinu plic)

> Pálení žáhy, zvracení žaludečních šťáv, časté říhání: refluxní choroba jícnu (žaludeční šťávy se vracejí zpět do jícnu, což muže způsobit jeho poškození, případně vyústit i v rakovinu) > Svědění konečníku, případně bolest při vyprazdňování spojená s jasně červenou krví ve stolici: hemoroidy (neboli pištěl) > Střídání zácpy a průjmu, pálivá a tupá bolest (někdy svědění) konečníku, jasně červená krev ve stolici: rakovina konečníku > Průjmy (častěji u dětí) nebo zácpy (obvykle u dospělých), chudokrevnost, unavenost, svědivé vyrážky, popraskané koutky, třepivé nehty: celiakie (neboli alergie na lepek; chronické nevyléčitelné onemocnění sliznice tenkého střeva, nemocný musí celoživotně dodržovat bezlepkovou dietu) > Zácpa nečekaně střídaná průjmem, plynatost a kolikovité bolesti břicha, tenká

stužkovitá stolice s příměsí krve: rakovina tlustého střeva > Dlouhotrvající průjmy, bolesti břicha, krev ve stolici, hubnutí a únava: Crohnova nemoc (zánětlivé onemocnění trávicí trubice, nejčastěji tenkého nebo tlustého střeva) > Bolestivé nucení na stolici s odchodem převážně hlenů a krve, bolesti břicha, hubnutí, někdy i teploty: ulcerózní kolitida (chronické onemocnění sliznice tlustého střeva nebo konečníku, způsobuje záněty a vředy, zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva) > Pálivá, bodavá nebo tupá bolest v horní části břicha pod hrudní kostí, která často mizí pojidle, pálení žáhy, nevolnost a nucení na zvracení: vředy na dvanáctníku > Bolest břicha v místech žaludku, zhoršující se pojidle, nemocný se bojí jista hubne: žaludeční vředy OČI > Řezání, pálení, zčervenání, pocit cizího tělíska v oku a nadměrná tvorba bíložlutého hlenu: zánět spojivek > Rozmazané vidění nebo ztráta zraku (může postihnout jedno i obě oči naráz), někdy i zdvojené vidění, bolest hlavy a závratě: cévní mozková příhoda (prasknutí nebo ucpání cévy v mozku) > Zamlžený pohled, šedavá místa v centrální oblasti vidění, rozostřený, zvlněný nebo zprohýbaný obraz: makulární degenerace (nejčastější příčina slepoty lidí starších 55 let v rozvinutých zemích; tzv. vlhká forma onemocnění postupuje rychle, nemocného může během pártýdnů připravit o zrak) > Neostré vidění (a to i s brýlemi do dálky), později zamlžené vidění, vadí ostré světlo: šedý zákal (celosvětově má na svědomí 48 % případů slepoty v dospělosti - okolo 18 milionů lidí) > Řezání a pálení očí, pocit cizího tělesa, unavených očí, tlaku nebo přítomnost lepkavého hlenu ve spojivkovém vaku: může jito syndrom suchého oka v důsledku omezení tvorby slz nebo časté práce na počítači, ale zrovna tak může být vůbec prvním projevem nemocných kloubů, jako je revmatoidní artritida

> Tupá bolest očí, pálení a štípání, které sílí při pohledu do blízka, oči jsou zarudlé a případně intenzivně slzí, světloplachost a rozmazané vidění: jde o projevu zánětu duhovky, které může být způsobeno virovou nebo bakteriální infekcí, ale může být třeba i prvním projevem Bechtěrevovy nemoci (zánětlivé onemocnění páteře) či jiného kloubního onemocnění > Přecitlivělost oka na světlo, ale i bolest oka, pálení, štípání, případně zarudnutí oka: jde o symptomy, které se vyskytují u zánětu duhovky, rohovky nebo sítnice, způsobit je mohou bakteriální nebo virové infekce, ale zrovna tak mohou nasměrovat lékaře k diagnostice pohlavně přenosných chorob, jako je HIV infekce nebo syfilis > Pokles víček a zhoršený pohyb oka, případně dvojité vidění: kromě mozkové mrtvice může pokles způsobovat postupně rostoucí mozkový nádor nebo poměrně málo známé autoimunitní choroby myasthenia gravis, která se projevuje slabostí a únavou různých svalů, včetně těch očních, u některých pacientů se mohou přidat i problémy při polykání nebo dýchání, kdy nemocný postupně není schopen dýchat bez plicního ventilátoru

> Pocit písku nebo cizího tělesa v očích, výtok z oka (ať už čirý, nebo hnisavý), svědění a pálení: zánět spojivek, který bývá nejčastěji virového, bakteriálního nebo alergického původu, pokud se ale nedaří zaléčit, může jít o nákazu sexuálně přenosnou chlamydiovou infekcí, kterou je potřeba zaléčit antibiotiky (chlamydie způsobují také záněty močové trubice, vejcovodů a děložního čípku) > Nažloutlé ohraničené skvrny okolo očí: vysoký cholesterol (významný rizikový faktor srdečně-cévních onemocnění) Příznaky psychiatrických diagnóz

Jaké první symptomy na sobě lidé menci? A jak u blízkého poznat poruchu potíže určitě nepodceňujte a při nebo zdraví svých blízkých vyhledejte Příznaky DEMENCi (jestliže trvají déle než šest měsíců) Neschopnost učit se nové a vzpomenout si na dříve naučené, klasické jsou výpadky krátkodobé paměti. Člověk si pamatuje věci z dávné minulosti a rád o nich mluví pořád dokola. Nevzpomene si ale, co bylo ráno k snídani. Ptá se na úplně banální otázky, které neustále opakuje. Je dezorientovaný v čase i prostoru, bloudí po vlastním bytě (nedokáže najít cestu na WC), nepoznává své blízké, časté jsou změny emocí a nálad (střídání euforie, depresí, apatičnosti). Příznaky DEPRESE (jestliže je pozorujete déle než dva týdny) Smutná nálada, bezradnost přecházející v zoufalství nebo naopak podrážděnost. Smutný a pesimistický pohled do budoucnosti. Ztráta zájmů a potěšení z činností, které jsme dříve dělali s radostí, nespavost (nebo probuzení 2 a více hodiny před běžnou dobou buzení), velká únava i po nepatrné námaze, výrazný pokles sexuální touhy, snížené sebevědomí a sebedůvěra, pocit bezcennosti a bezdůvodné výčitky vůči sobě samému. Nemocný zanedbává osobní hygienu, práci nebo školní povinnosti. Opakované myšlenky na smrt nebo sebevraždu. Zhoršená pozornost, špatná koncentrace, nerozhodnost a váhavost. Zpomalení pohybů, monotónní tichá řeč a mimika... Všechny tyto pocity bývají nejsilnější ráno. Nechutenství a pokles

pozorují při depresi nebo počínající deosobnosti či schizofrenii? Následující pochybnostech o svém duševním zdraví odborníka. váhy (o 5 % tělesné hmotnosti a více za poslední měsíc). Příznaky SCHIZOFRENIE (pokud některý ze symptomů trvá jeden měsíc) Komentování vlastních myšlenek. Typické jsou myšlenkové konstrukce, neboli bludy, kdy je nemocný přesvědčený, že ho někdo pronásleduje, objevují se zvukové halucinace (slyší hlasy), které „komentují" pacientovo chování nebo mezi sebou hovoří. Někdy se objevují i jiné typy hlasů, které přicházejí z některých částí těla. Typická je i vztahovačnost. Řeč může být překotná, nedává smysl, častá je i zřetelná apatie, ploché nebo nepřiměřené odpovědi, poruchy řeči či tvorba nových slov. Příznaky P0STTRAUMAT1CKÉ STRESOVÉ PORUCHY (pokud se projeví do šesti měsíců od stresové události) Člověk si není schopen vzpomenout na některé důležité okolnosti z doby, kdy došlo ke stresující události, má potíže s usínáním nebo s udržením spánku, je podrážděný, případně trpí výbuchy zlosti, má potíže se soustředěním, přehnaně reaguje na úlek. Příznaky PORUCHY OSOBNOSTI (psychopatie)Chování takového člověka se odchyluje od „normy" Co je a co už není normální, může být obtížně posoudit, nicméně jasné jeto v případě, kdy už toto chování negativně ovlivňuje život člověka a jeho okolí.

Zdroj: Vzniklo ve spolupráci s MUDr. Jiřím Švarcem z Psychiatrické nemocnice Bohnice, doc. MUDr. Martinem Andersem z Psychiatrické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze a doc. MUDr. Alešem Bartošem z Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech.

KŮŽE > Opakované bradavice: mohou být známkou atopického ekzému > Světlé nepravidelné skvrny na kůži, odborně vitiligo: častější je u atopiků, tedy lidí s častějším sklonem k alergiím všeho druhu, vyskytují se ale i u autoimunitního zánětu štítné žlázy > Ohraničená ztráta vlasů, medicínsky Alopeciaareata: častěji postihuje atopiky (lidi se sklonem k alergiím) a pacienty se špatnou funkcí štítné žlázy > Nadměrné pocení (po celém těle): porucha žláz s vnitřní sekrecí, pokud jsou i zvětšené mízní uzliny a pacient hubne, může jít o nádor lymfatických uzlin > Temně fialové otoky kolem očí, červené skvrny na hrudníku a fialové pupínky na rukou: příznaky dermatomyozitidy, což je chronické zánětlivé onemocnění svalů a kůže, které může být sdruženo se zhoubným nádorem v těle > Hnisavé puchýřky v oblasti stehen a podbřišku: může jít o nádor v oblasti slinivky břišní > Hyperpigmentace, tedy ztmavnutí kůže, nejčastěji v tříslech a podpaží: časté u obézních lidí, u pacientů s cukrovkou, ale v některých případech ukazují i na vnitřní nádor > Lupy a mastné šupinky v centrální partii obličeje, v nazolícních rýhách a v obočí: příznak seboroické dermatitídy (způsobené přemnožením kvasinek), nezabírají-li antimykotika, může jít o příznak poruchy imunitního systému (dříve častý u lidí sHIV) HLAVA, OBLIČEJ > Bolest hlavy, poruchy vidění, motání hlavy, brnění a mravenčení v obličeji nebo v končetinách, svalové záškuby: cévní mozková příhoda (ucpání nebo prasknutí cévy v mozku) > Pokles ústního koutku, případně očního víčka, brnění tváře, případně úplné znecitlivění, potíže s mluvením, neschopnost se usmát, pokleslá ruka (jakoby bez citu, neudrží žádný předmět), noha podklesává při chůzi: cévní mozková příhoda, tedy mozková mrtvice > Silná bolest hlavy, horečky, nevolnost a zvracení, v obličeji i po těle se mohou objevit drobné modřinky: meningitida (zánět mozkových blan, infekční onemocnění, které většinou způsobují viry či bakterie; může dojít k vážnému poškození mozku) > Bolesti hlavy, vysoké teploty, bolesti svalů a kloubů, svetloplachosti klíšťová encefalitida (infekční onemocnění virového původu, které postihuje mozek a mozkové blány; nejčastějšími přenašeči jsou klíšťata)

ZADA > Bolest bederní páteře, která vystřeluje do nohou a chodidel, někdy spojená s nedoslýchavostí: podrážděný sedací nerv, vyhřezlé obratle nebo poškozené meziobratlové ploténky > Bolest ve spodní části zad (bedra) a bolestivý podbřišek: často se tak ohlašují gynekologické problémy (například zánět dělohy nebo vaječníků, někdy jsou problémy spojené pouze s příchodem menstruace) > Nevysvětlitelné bolesti zad (bez jakékoliv příčiny), případně i bolesti žaludku a hubnutí: rakovina slinivky > Bolest zad v oblasti kříže, která vystřeluje do stehen až téměř k chodidlům, pocit ztuhlé páteře: ischias (zánět sedacího nervu) > Bolesti v bedrech, pálení při močení, případně horečka: zánět ledvinné pánvičky (což je bakteriální onemocnění, léčí se antibiotiky) CELÉ TĚLO A ORGANISMUS ČLOVĚKA > Únava, spavost, zimomřivost, motání hlavy: nízký krevní tlak > Zhoršené vidění, bolesti hlavy, únava, pocit horka: vysoký krevní tlak > Dusnost, rychlé dýchání, vysoké teploty přes 38 °C, celková zchvácenost, nechutenství, bolest kloubů, svalů a hlavy: zápal plic > Chrapot, bolest krku, pálivá bolest za hrudní kostí při hlubokém nádechu, suchý kašel a později vykašlávání bílého hlenu: zánět průdušek > Bolest v krku podobná angíně, vysoké teploty, zvětšení lymfatických uzlin (krčních, podčelistních, podpažních a tříselných): mononukleóza > Svalové křeče celého těla, někdy s větší dusností, upadnutím do bezvědomí, případně neudržením moči: příznak epileptického záchvatu > Svalové záškuby jen určitých částí těla, například koutků úst nebo ruky: může jít o příznak epileptického záchvatu, ale i nádorového onemocnění (mozku, případně příušní žlázy či středního ucha) > Jednostranný pocit brnění v nohou či v paži, spojený s bolestmi v zádech vystřelujícími do nohou: poškozené meziobratlové ploténky krční nebo bederní páteře > Pocit „štípání" podél páteře při předklonu hlavy (podobný elektrickým výbojům), dvojité vidění, problémy se zaostřováním, problémy s hybností jedné nebo více končetin, brnění končetin, častá únava bez jasné příčiny, poruchy vyprazdňování stolice nebo moči: roztroušená skleróza > Brnění jedné strany těla, případně doprovázené ochrnutím paže nebo nohy, problémy s viděním a pocitem zmätenosti: záchvat mrtvice (případně i nádor na mozku) > Bolest páteře (zejména v noci), ranní ztuhlost páteře, k tomu se může přidat například i bolest pata otoky kolen: Bechtěrevova nemoc (chronické zánětlivé onemocnění

především páteřních obratlů, postihuje až jedno procento populace) > Brnění v paži či pažích, bolest, která vychází z ramen a jde až k ruce: onemocnění krční páteře > Bolest vystřelující do krku, spodní čelisti nebo do levé či obou paží (někdy až k zápěstí), pocit nedostatku vzduchu, slabost: infarkt myokardu > Náhlý a výrazný pocit nevolnosti, pocit na zvracení, mdloby a závratě: infarkt myokardu > Horečka (až 39 °C), nevolnost, zvracení, křečovité bolesti břicha a průjem: salmonelóza > Zimnice, horečka, bolest v dolní části zad, pálení při močení: zánět ledvinové pánvičky > Časté nutkání k močení, pálení a bolest při močení (ovšem jen malého množství moči), zapáchající moč (případně je kalná s příměsí krve): zánět močových cest > Gynekologické krvácení v menopauze (žena již neovuluje ani nemenstruuje, nemůže mít děti): nádor dělohy > Ztráta chuti k jídlu, zežloutnutí, výraznější hubnutí: nádor slinivky břišní > Zvětšení lymfatických uzlin na krku, bolestivé polykání, chrapot: nádor v oblasti krku > Bulka v prsu či zarudnutí prsu: rakovina prsu (a to i u žen, které pravidelně podstupují screeningová vyšetření: může se objevit i v období mezi mamografickými vyšetřeními!)> Potíže při močení (častější nebo noční močení, bolestivé močení), bolesti zad, kyčli a končetin, případně krev v moči nebo v ejakulátu: rakovina prostaty > Únava, nevolnost, ztráta na váze, bolest kloubů nebo zvětšení mízní uzliny, chudokrevnost, častější krvácení (z dásní, nosu) a snadnější tvorba modřin: může jít o některý z typu leukemie > Časté močení, abnormální žízeň, zvracení, hubnutí a neobvykle silný pocit hladu, z úst je cítit zápach po acetonu: cukrovka

> Dlouhodobý chronický kašel, bolesti na hrudi, případně vykašlávání krve, potíže při polykání, chrapot, chronická únava a nechutenství: rakovina plic > Neurčité bolesti v podbřišku, případně bolesti, které odeznívají pojidle, ztráta chuti k jídlu, zvracení, hubnutí, někdy i problémy při polykání, zvracení krve, případně krev ve stolici (černá, natrávená): rakovina žaludku > Výpadky krátkodobé paměti (člověk si vzpomene na události z dávné historie, ale nevybaví si, např. co měl k obědu), vyptávání na banální věci a jejich stálé opakování, poruchy orientace v čase a prostoru, poruchy řeči: Alzheimerova nemoc > Nepravidelná menstruace, růst chlupů na typicky mužských místech (na břiše, hrudníku, na bradě), akné: syndrom polycystických ovarií (zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů u žen, způsobuje neplodnost) > Krvácení mimo menstruační cyklus, vaginální výtok bílé barvy, bolesti při pohlavním styku, bolest v podbřišku a zádech, případně obtíže při močení: rakovina děložního čípku > Opakující se záněty žil: rakovina slinivky Zdroj: Vzniklo na základě rozhovorů s lékaři různých oborů a specializací Poznámka: Určité choroby, obvykle ty vážnější (mozkové příhody, nádorová onemocnění) v následující „mapce" najdete vícekrát. Je to proto, že subjektivní potíže mohou být u jedné a té samé choroby různé. Některé příznaky jsou navíc velmi neurčité a může se jimi projevovat i řada jiných nemocí. Následující encyklopedie symptomů nemocí proto v žádném případě nemůže nahradit lékařské vyšetření. Pokud tedy máte pochybnosti o svém zdraví, rozhodně navštivte lékaře. Žádná encyklopedie ani „google" nemůže zodpovědně stanovit diagnózu.

Foto autor| Foto: Shutterstock.com
Foto autor| Foto: Shutterstock.com

Foto popis| Nejen smutná nálada, ale i ztráta zájmu a potěšení z činností, které jsme dříve dělali s radostí, případně nespavost a hubnutí, bývají častými příznaky depresí.
Foto popis| Dlouhodobá a hlavně bezdůvodná únava často souvisí s onemocněním štítné žlázy.
Foto autor| Foto: Shutterstock.com



 

Jak cestovat s chronickou nemocí. Na co nezapomenout?
Téma: Všeobecná fakultní nemocnice
21.6.2018  lidovky.cz  Strana 0  

Na dovolenou do zahraničí cestují třeba i pacienti s diabetem nebo kardiaci. Jak se na cesty připravit?

Střevní infekce patří k nejčastějším problémům, které postihují turisty na cestách do zahraničí. „Zdravý jedinec bude ovšem průjem zvládat lépe než kardiak, jenž například při zvracení přestane užívat léky, rychleji se dehydratuje a má menší funkční zdatnost,“ upozorňuje Vladimír Tuka z Centra kardiovaskulární rehabilitace 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Nepříznivě ovlivnit mohou střevní infekce například zdravotní stav pacientů s cukrovkou. „Také extrémní klimatické podmínky a vyšší či nepravidelná fyzická aktivita při dovolené mohou zhoršovat zvládání diabetu,“ říká docent Martin Prázný z Diabetologického centra téže kliniky.
Horka a cestování v letních měsících hůře snášejí i kardiaci. „Zejména při delších cestách u nich může dojít ke stagnaci krve v žilách dolních končetin,“ uvádí doktor Tuka. „V takovém případě bývají ohroženi rozvojem hluboké žilní trombózy a její komplikací – plicní embolií.“ Kardiaci užívají navíc často preparáty na odvodnění, které ještě zhoršují adaptaci na teplo a zvyšují riziko dehydratace, u starších jedinců pak i riziko selhání ledvin.
Překontrolujte léky v zavazadle
Většina kardiaků užívá také pravidelně léky na srdce, proto by se měli před cestou přesvědčit o tom, zda mají v zavazadle dostatečný počet balení, který jim vystačí na celou dobu pobytu mimo domov. Při cestě do zahraničí by neměli zapomenout také na kartičku pojištěnce a nejlépe i nějaké komerční připojištění.
Rady na cestu
Co dát do lékárničky?
Pravidelně užívané léky. Při cestách si je dát do příručního zavazadla a také si opsat odborný (mezinárodní) název účinné látky a dávkování.
Léky proti bolesti, horečce, průjmu a proti alergii (i u osob, které doma alergií netrpí).
Užitečné mohou být i nosní nebo oční kapky, antibiotické masti, léky proti kašli, na bolest hrdla, dezinfekce na rány i na ruce a vybavení na ošetření malých poranění.
Kam nebrat malé děti
Do méně rozvinutých exotických oblastí by neměly jezdit děti do dvou let věku.
Kompletně očkované dítě starší 6 měsíců by mělo zvládnout pobyt v evropských dovolenkových destinacích.
Exotické cesty do rozvojových zemí nejsou vhodné ani pro těhotné ženy v prvním trimestru, v němž může i zvýšená tělesná teplota či téměř nezjistitelná infekční příčina zasáhnout do vývoje plodu.
Na co nezapomenout
Kvalitní repelent.
Náhradní brýle.
Na delší let letadlem, při němž na vás fouká několik hodin chladný vzduch z klimatizace, se může hodit více oblečení a také šátek na krk nebo na hlavu.
Adresy center cestovní medicíny jsou na webu Společnosti infekčního lékařství: www.infekce.cz
Pacientům s važnějším onemocněním srdce doktor Tuka doporučuje vzít si s sebou lísteček se seznamem léků, jež užívají, a zaznamenat si i pojmenování jejich účinné látky, takzvaný generický název. Generikum většinou znají lékaři po celém světě, zatímco komerční název léku se stát od státu může i u stejného výrobce lišit. Vhodné je také vzít si s sebou lékařskou zprávu, ideálně anglicky psanou, pro případ, že by se kardiakovi v cizině něco stalo.
Na dostatek léků potřebných po celou délku pobytu v cizině by měli myslet také pacienti s diabetem. Přibalit by měli i glukometr a dostatečné množství testovacích proužků. Pacienti léčení inzulinem nesmějí zapomenout na inzulinová pera či inzulinovou pumpu s příslušným vybavením a samozřejmě ani na dostatečné množství inzulinu.
„Opakovaně se totiž stává, že pacienti zapomínají zejména na testovací proužky do glukometru nebo příslušenství k pumpám,“ říká docent Prázný. „Důsledné plánování je nezbytné, protože v některých zemích nejsou všechny pomůcky pro pacienty s diabetem dostupné.“
Během letecké přepravy je nejvhodnější dát inzulin do příručního zavazadla. V oblastech s vyššími teplotami by neměl být vystavený přímému slunečnímu záření, proto je vhodné ho při cestách autem umístit do chladicí tašky či v hotelu do lednice – nejlépe do jejích dvířek, aby nezmrzl.
Ještě než začnou lidé s chronickými nemocemi plánovat zahraniční dovolenou, měli by pečlivě zvážit především výběr destinace.
Ani tropy nejsou tabu
Náročnější pro kardiaky jsou například cesty do tropických nebo vysokohorských oblastí. V nadmořských výškách okolo 1500 metrů se mohou příznaky vysokohorské nemoci objevit i u citlivějších zdravých jedinců, tím spíše pak u kardiaků.
Svá rizika má i letecká přeprava, už proto, že tlak vzduchu v kabině letadla odpovídá zhruba nadmořské výšce ve vysokých horách. „Ideální pro tyto pacienty nejsou ani u nás tak oblíbené dlouhé cesty autem do Chorvatska,“ míní doktor Tuka. „Ale jsou kardiaci, kteří je pravidelně zvládají, protože si trasu rozdělí na kratší úseky a absolvují ji ne za den, ale během dvou tří dnů.“
Cestovat pomalu se určitě vyplatí také pacientům s diabetem. „Za volantem by měli především myslet na riziko hypoglykémie, tedy poklesu hladiny krevního cukru,“ připomíná docent Prázný. „Před jízdou by si proto měli pomocí glukometru změřit hladinu cukru v krvi a v průběhu delší cesty měření ještě zopakovat.“
Pro případ hypoglykémie se vyplatí mít při ruce hroznový cukr nebo sladký gel, jenž je k dostání v lékárnách. Případně slazený nápoj či jiný zdroj sacharidů – pečivo, sušenky nebo banán.
Odborníci se shodují, že neexistují destinace, které by byly pro všechny pacienty s chronickými nemocemi tabu. Vždy záleží na konkrétním onemocnění. Před zahraniční cestou by se proto tito lidé měli poradit se svým ošetřujícím lékařem.



https://relax.lidovky.cz/jak-cestovat-...vi.aspx?c=A180613_114411_ln-zdravi_ape

 

Wolf (KDU-ČSL): Galerie vynaloží na péči o veřejné plastiky e téměř 16 milionů
Téma: Všeobecná fakultní nemocnice
21.6.2018  parlamentnilisty.cz  Strana 0  
Hans Štembera, Radní Jan Wolf

Galerie hl. m. Prahy, jejímž zřizovatelem je hlavní město Praha, tento rok vynaloží 15 869 200 korun (bez DPH) na probíhající a nové projekty související s veřejnými plastikami. Jedná se především o restaurování, údržbu, konzervaci a čištění těchto plastik - zejména soch a pomníků, které jsou v její správě.

Z této částky připadá cca 10 milionů korun na projekty, kde se počátek realizace předpokládá již v tomto roce. Přes 5 milionů korun je vyhrazeno na opravu soch a sousoší na Karlově mostě.
Mezi probíhajícími akcemi, jejichž dokončení se předpokládá v rámci několika měsíců, je např. dokončení konzervace pomníku sv. Václava na Václavském náměstí či pomníku „Praha svým vítězným synům“, zasvěceného památce československých legionářů, na náměstí Pod Emauzy. Příští rok má být dokončeno např. restaurování Sloupu Panny Marie na Hradčanském náměstí. V celkovém součtu se jedná o 20 probíhajících projektů.
Mezi projekty, u nichž se začátek realizace předpokládá již tento rok, patří restaurování soch na Karlově mostě, sochy sv. Filipa z Neri z rampy Starých zámeckých schodů na Pražském hradě a nedávno sejmuté sochy sv. Jana Nepomuckého ve Spálené ulici v Praze 1.
Zahájeno je již restaurování bronzových figurálních skupin pomníku Františka Palackého na Palackého náměstí, přičemž dokončení prací se předpokládá na listopad 2018, s náklady 2,5 milionu korun (bez DPH). V červenci budou zahájeny práce na čtyřech sousoších z Palackého mostu, která jsou nyní umístěna v areálu Národní kulturní památky Vyšehrad. Termín dokončení je stanoven na květen 2019 s náklady 2 miliony korun (bez DPH). Ke 100. výročí konce 1. světové války bude letos úspěšně zrestaurován Pomník sanitářům v areálu fakultní nemocnice na Karlově náměstí s celkovými náklady 1,5 milionu korun (bez DPH).
„Činnost Galerie hlavního města Prahy nespočívá, jak by se mohlo zdát, pouze ve výstavní činnosti, nýbrž i v péči o umělecká díla včetně soch a pomníků, které se nacházejí v její správě. V letošním roce se počítá s dokončením a zahájením prací na celkem 27 projektech. V souvislosti s dlouhodobou rekonstrukcí Karlova mostu je v tomto zařazeno také restaurování osmi soch a sousoší, umístěných na mostě,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Wolf.
„Zároveň je nutné brát na zřetel i nemalé výdaje na práce spojené s následky vandalismu. Například do konce září bude opravena a instalována utržená berla na soše sv. Vojtěcha a ulomené dlaně ze sousoší sv. Jana z Mathy na Karlově mostě, jehož autorem je F. M. Brokoff. Jedná se o statisícové náklady, které jsou bohužel vedlejším neblahým produktem velkého nárůstu cestovního ruchu. Aktuálně je naším cílem v oblasti cestovního ruchu orientace na návštěvníky a turisty z destinací, jejichž občané směřují do Prahy za jejím kulturním a historickým dědictvím, nikoliv primárně za levným pivem, „pivními koly“ a podobnými atrakcemi. A dle toho se náležitě a s úctou chovají,“ dodal radní Wolf.
„Galerii hlavního města Prahy byly v posledních letech přidělovány prostředky na údržbu a restaurování soch ve veřejném prostoru nebývalou měrou, a proto se daří v mnoha případech vracet významným památkám jejich důstojnou podobu. Ujali jsme se díky zvýšenému financování také několika dlouho zanedbávaných soch na exponovaných místech. Jsme spolu s veřejností vděčni za zvýšenou pozornost dříve málo doceňované oblasti naší práce,“ řekla ředitelka Galerie hl. m. Prahy Magdaléna Juříková.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.



https://www.parlamentnilisty.cz/politi...jne-plastiky-e-temer-16-milionu-540945

 

Zeleninové zbytky a starý chleba? Přísady v kuchařce pro chudé
Téma: Všeobecná fakultní nemocnice
21.6.2018  tyden.cz  Strana 0  

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo ve spolupráci se Slezskou diakonií Úspornou kuchařku, kterou rozdávají v azylových domech a je i zdarma ke stažení na internetu. A že nejde o ledajakou publikaci, dokazuje hned několik receptů. Čtenář se například dozví, jak zužitkovat zeleninové zbytky a "zapomenutý" chleba. Hlavní ingrediencí většiny jídel je navíc konzervované maso. Informaci uvedl deník Lidové noviny.

"Když jsme společně s pomáhajícími organizacemi sestavovali seznam potravin, které v rámci projektu zamíří k lidem v nouzi, pokusili jsme se pamatovat na všechny, nejen například na lidi bez domova, ale i na rodiny s dětmi. Tedy i na domácnosti, které ocení nejen hotové výrobky, ale i suroviny, z nichž si budou moci vařit či péct samy," informují autoři publikace v úvodu a přímo tak doporučují jídla i dětem.
Většina pokrmů v kuchařce však obsahuje už zmíněné konzervované maso a ostatní přísady pocházejí také často z konzerv. Profesor Štěpán Svačina, přednosta kliniky endokrinologie a metabolismu VFN v Praze, však upozorňuje, že právě sociálně slabší lidé jsou nemocnější. "Chybí jim zelenina a recepty obsahují příliš mnoho soli," říká a dodává, že i chudé jídlo může být chutnější.
Osmačtyřicetistránková publikace zahrnuje tipy na polévky, hlavní jídla, dezerty, a dokonce také kapitolu s názvem Záchranářské recepty aneb Tipy na Zachraň jídlo. Podle kuchaře Romana Vaňka však lidé bez domova a nejchudší rodiny neplýtvají. Nemají jednoduše čím. Kuchařku označil za "šílenost a naprostý amatérismus".
Tvorba kuchařky vyšla podle mluvčího resortu Vladimíra Řepky na 75 tisíc korun a podílela se na ní Slezská diakonie, Institut cirkulární ekonomiky, iniciativa Zachraň jídlo a Sekce výživy a nutriční péče. Řepka se však nevyjádřil k otázkám ohledně spolupráce s lékaři či specialisty na výživu.
"Podklady připravoval pro ministerstvo náš tým lidí a vše zaštiťoval kolega, který je ale momentálně v zahraničí. Pokud vím, on je v kontaktu s lidmi bez domova, nejspíš sbíral recepty od nich. Je chyba, že to ministerstvo prezentuje i jako kuchařku pro chudší rodiny s dětmi," argumentuje Lenka Waszutová ze Slezské diakonie.
Podle Českého statistického úřadu bylo loni v tuzemsku 960 tisíc obyvatel ohroženo příjmovou chudobou. To znamená, že měli k dispozici méně než jedenáct tisíc korun na měsíc.



https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/ze...isady-v-kucharce-pro-chude_485289.html

 

Pacientská neznalost ztěžuje práci (nejen) onkologům. Pomoci může kampaň Informace léčí
Téma: Všeobecná fakultní nemocnice
21.6.2018  zdravotnickydenik.cz  Strana 0  
Michaela Koubová

Informace mohou zachránit život. Pokud pacient přijde včas a spolu s lékařem se domluví na léčebném postupu, který nemocný skutečně dodržuje, může se s chorobou úspěšně poprat. Foto: Flickr

Zdravotní gramotnost je v Česku, jak známo, nevalná. Nejeden pacient dá přednost léčiteli před lékařem a řada lidí utrácí horentní částky za potravinové doplňky, zatímco o prevenci a účinné léčbě, o její skutečné ceně ani nemluvě, velká část Čechů nemá ponětí. Ambici tento stav zlepšit, alespoň co se týče onkologické péče, má nový projekt Informace léčí. Prostřednictvím webových stránek tak pacienti a jejich blízcí dostali možnost získat adekvátní informace a rady jak od odborníků, tak těch, kteří sami onkologickou chorobou onemocněli.
„Postupně se informovanost o právech a povinnostech zlepšuje, ale osobně si myslím, že je to hlavně uvnitř pacientských organizací, které jsou podchyceny a cíleněji edukovány. Většina pacientů ale žije vně, a tam je informovanost daleko nižší. A jestliže u nich už také hovoříme o nějaké informovanosti, u běžných lidí, kteří dosud neměli co do činění se systémem poskytování zdravotní péče, si dovoluji mluvit o právním bezvědomí. Na to bychom se měli zaměřit, protože ve chvíli, kdy se pacient dozví diagnózu, řeší informace související s onemocněním, ale už nemá čas začít se orientovat. Proto se pak cítí zmatený, neví, na co má nárok a na co ne. V tom máme jako Česká republika velký deficit,“ říká Jolana Těšinová, přednostka Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. LF UK.
Pomoci v tomto směru by měla nová kampaň Asociace inovativního farmaceutického průmyslu podporovaná neziskovou organizací Liga proti rakovině a předními českými odborníky, která chce prostřednictvím webových stránek www.informace-leci.cz zlepšit povědomí o možnostech prevence a léčby v onkologii (do budoucna ovšem není vyloučeno rozšíření i na další oblasti). Na webu si tak lidé mohou přečíst zkušenosti pacientů nebo rozhovory s odborníky a díky tomu získat relevantní informace a rady potřebné pro úspěšné zvládnutí terapie. Zpropagovat stránku pak má pomoci zářijová roadshow, která proběhne v Praze, Plzni a Brně.
Není to přitom tak dávno, co se pacienti, kteří chtěli být aktivní a hledali informace na českých internetových stránkách, se zlou potázali. „Když jsem si cokoliv hledala na internetu, našla jsem jen neodborné rady. Zadala jsem svou diagnózu do vyhledávače a vyjela mi černá kronika. Přestala jsem tedy hledat a věřila jsem své lékařce, paní docentce Tesařové. Myslím si proto, že když tu bude odborná stránka, bude to ve prospěch pacientů – sama bych to bývala uvítala,“ říká onkologická pacientka Lenka Brožová.
V Česku čeká na stanovení ceny a úhrady dvacítka onkologických lékůProč byla zvolena právě onkologie? „Vybrali jsme ji, protože ji v rámci AIFP podporuje velké množství společností. Oblast onkologie je pro farmaceutický průmysl extrémně zajímavá. Máme v ní každoročně množství nových přípravků, které jsou většinou jako první uváděny ve Spojených státech v rámci schvalování FDA a následně pak tady v Evropě. Jde o jednu z nejdynamičtějších oblastí a jsme v ní také opravdu úspěšní. To je i důvodem, proč se onkologická onemocnění mění a přesouvají se do oblasti chronických chorob. Zlepšuje se také kvalita života – přípravky jsou méně agresivní a mají méně nežádoucích účinků,“ vysvětluje výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček.
Zároveň ovšem připomíná, že Česká republika patří v uvádění nových léků na trh, respektive v přidělení ceny a úhrady, mezi nejpomalejší. Průměrná doba správních řízení je kolem 630 dnů, zatímco zákon hovoří o 165 dnech. V březnu tak na stanovení úhrady čekalo 86 přípravků, onkologie se jich týká dvacítka. Během doby, kdy je přípravek ve správním řízení, se k němu pacienti mohou dostat jen přes paragraf 16, který ovšem lékařům i pacientům velmi komplikuje život. „Nelobuji za to, že všechny přípravky mají mít cenu a úhradu – jsou tu přípravky, které toho hodné jsou a mají přidanou hodnotu pro pacienta, a pak je tu spousta těch, které ji nemají. Pak je na SÚKL, aby je zamítl a do systému je nepustil,“ dodává Dvořáček (o problematice jsme psali také zde ).
Dalším důvodem, proč je důležité zvyšovat informovanost v oblasti onkologie, je množství pacientů, jichž díky léčebným možnostem přibývá. V roce 2015 žilo v Česku přes půl milionu lidí s onkologickým onemocněním, nově jich bylo diagnostikováno téměř 95 tisíc. Své chorobě podlehlo necelých 27 tisíc pacientů. A aby poslední uvedené číslo bylo co možná nejnižší, je potřeba mít informované pacienty, kteří přijdou k lékaři včas a následně se jsou schopni domluvit se s ním na léčebném režimu, který také dodržují.
O ceně hrazené terapie většina pacientů nemá tušeníPokud pomineme smutné případy, kdy pacient ztrácí čas u léčitele, a když konečně přijde k lékaři, už mu není pomoci, komplikuje práci odborníkům například nízká gramotnost ohledně ceny léčby. „Na straně pacientů je problém v malé erudovanosti. Na skutečně účinné léky neexistuje reklama, takže naši pacienti mají představu, že to, co jim pomůže a vyléčí je, jsou potravinové doplňky, na něž je masivní reklama. Investují proto do nich pro své blízké vysoké částky, a jsou velmi překvapeni, když jim sdělíme cenu léku hrazeného pojišťovnou. Klasický obraz je, že do ordinace přichází pacient s příbuzným, který říká: paní docentko, jestli existuje nějaká lepší, ne ta běžná terapie, kterou hradí pojišťovna, tak bychom mamince rádi něco připlatili. A já jim vysvětluju, že maminka dostane Herceptin, který stojí za rok milion korun, nebo na pokročilý nádor ledviny biologickou léčbu, která stojí kolem sto tisíc korun měsíčně. Jak pacient, tak jeho rodina jsou značně překvapeni, protože netuší, že se pohybujeme v takových cenových dimenzích. Pacient tedy většinou vůbec neví o tom, jak je léčba nákladná – myslí si, že dostává terapii v rámci stovek korun,“ popisuje docentka Petra Tesařová, onkoložka ze Všeobecné fakultní nemocnice.
Dnes přitom není běžné, že by lékaři pacientům cenu léčby sdělovali, ale pokud jde o lék vyzvedávaný v lékárně, pacient sumu vidí na balení. „Máme i balení po jedné tabletě. Pacienti se nejdřív bouří, že to není komfortní, ale když se pak podívají, kolik ta jedna tableta stojí, rozumí tomu. To je dobře. Máme totiž negativní zkušenosti, kolik peněz pacienti vynaloží na nákup nesmyslů a vydávají prostředky za evidentně neúčinnou léčbu. Kdyby pacient dostal výpis ze svého zdravotního účtu, kde by se náklady dozvěděl, udělalo by to cestu ke spoluúčasti – bylo by pochopitelné, že když spotřeboval léčbu za tři miliony, nepřišlo by mu divné připlatit si tisícikorunu,“ myslí si Tesařová.
Jak poukazuje Jakub Dvořáček, ve Spojených státech pacienti vždy dostanou vyúčtování léčby se vším všudy a mají tak o její ceně velmi dobrou představu. „To tu chybí a český občan má pocit, že je všechno zadarmo. Je pak vyděšen, kolik se vynakládá na zdravotnictví, protože není schopen vztáhnout to na sebe a podívat se na vlastní výdaj,“ poukazuje Dvořáček.
Že povědomí o ceně léčby zcela mění přístup nemocného, potvrzuje také Lenka Brožová. „Kamarádce se stalo, že jí lék někam zapadl, a ona to nechala být s tím, že si vyzvedne nový. Já jsem měla injekce, kde stála 25 tisíc jedna, a nesli jsme ji domů jako na zlatém podnose. Nakládání s léky ze strany pacientů je pak šetrnější,“ popisuje vlastní zkušenosti Brožová.
Informovanost může zachránit životLékaři narážejí i na další komplikace způsobené nízkou zdravotní gramotností pacientů. „Často se setkáváme s problémy iracionálního vstupování do léčby a odmítání terapie. Zrovna včera jsem odpovídala na mail pacientky, která absolvovala velmi nepříjemnou půlroční terapii, aby se její nádor v prsu zmenšil. Když se nám to podařilo a šlo jen o to nádor odoperovat, operaci odmítla. Snažíme se s ní pracovat, ale může se stát, že vše, co jsme udělali, se zhatí a choroba se projeví v mnohem nebezpečnější a rozsáhlejší podobě,“ přibližuje Tesařová.
Na tomto místě ovšem Jolana Těšinová zdůrazňuje, že ruku v ruce s právy a nároky pacienta přichází také autonomie a odpovědnost – rozhodnutí pacienta, byť se může zdravotníkům jevit jako špatné, je nutno respektovat. „Narážíme ale na to, že si v limitech autonomie nejsme jisti. Jeden z posledních příkladů, který je pro nás právníky zděšením: pacientka šla na operaci, se kterou souhlasila, ale odmítla předoperační vyšetření. Najednou se ptáme, je to autonomie? Lékaři říkají, že tady se už zasahuje do jejich práv – nechtějí mít pacientku na stole a dívat se, jak jim tam zůstane. Mantinely autonomie tak stále hledáme a jde o něco, s čím ještě neumíme pracovat – a to i kvůli tomu, že se o tom příliš nemluví a každý s tím bojuje po svém,“ domnívá se Těšinová. Pokud by ovšem byla zdravotní gramotnost pacientů vyšší, lze předpokládat, že by podobných případů bylo méně.
Informovanost ruku v ruce s autonomií pak naopak může pacientům zachránit život. Příkladem toho je právě Lenka Brožová, které byla v 27 letech diagnostikována rakovina prsu. Když navštívila gynekoložku kvůli bulce v prsu a byla odeslána na ultrazvuk, dostala v listopadu termín na květen. Rozhodla se ale nečekat, znovu zavolala lékařce a nechala se poslat do jiného centra, kde dostala termín za 14 dní. Následovala biopsie a zjištění, že jde o zhoubný nález. V době, kdy původně měla jít na první ultrazvuk, už za sebou měla cyklus chemoterapie. Poté následovala operace, a kvůli genetickým predispozicím ještě preventivní odstranění druhého prsu. Léčbu tak měla za sebou v 29 letech a dnes, o osm let později, už chodí jen na pravidelnou prevenci.
„Lenka Brožová je příkladem osoby, která zásadním způsobem ovlivnila svůj osud. Kdyby čekala do května, možná bych jen přihlížela tomu, jak choroba dál pokračuje,“ říká Petra Tesařová s tím, že startující kampaň slouží právě k tomu, aby se pacient mohl včas správně rozhodnout.
„Informovanost o problematice onkologických onemocnění a možností léčby na úrovni, které může pacient rozumět, je zásadní pro to, aby mohl ve vztahu lékař – pacient zaujmout aktivní přístup, tedy nenechat se jen šíbovat cestou od diagnózy k vyléčení,“ uvádí Tesařová. „Proti všem šarlatánům a léčitelům jsme v obrovské nevýhodě, protože pacientovi nikdy nemůžeme říct, že se na sto procent uzdraví – což je velmi léčivé, protože mu to dává největší naději. My ale vždy máme procentuální nejistotu, která pacienta trápí a znejišťuje. Tím spíš potřebuje podložit zprávu o nejistotě informacemi, které pacientovi pomohou ji zpracovat,“ dodává onkoložka.
Unese český systém informovaného pacienta?Problematika informovanosti pacientů ale skýtá i úskalí a nastoluje další otázky. Jednou z nich je, že nároky pacienta jsou u nás velmi netransparentní a dopředu je neznají vlastně ani ošetřující lékaři. „Když mají lékaři pacienta pro léčbu navnadit a říkají mu o něčem, co je z jejich pohledu nejlepší, ale pak to pojišťovna neuhradí, jak se mají srovnat s tím, aby pacientům řekli: to další je taky lepší? Je to zdrcující a nefér i vůči lékařům,“ říká Těšinová. Podle Dvořáčka pak věc ještě víc komplikuje fakt, že pacient jedné pojišťovny se k některému přípravku dostane, zatímco druhá pojišťovna úhradu zamítne. „Nastavují se tu nerovné podmínky, což bychom měli řešit dřív, než se to právně dostane do roviny, která nebude dobře zvladatelná,“ doplňuje Dvořáček.
Jolana Těšinová se navíc ptá, zda vůbec náš systém informovaného pacienta unese. „Když se informovaná pacientka s diagnózou metastazujícího karcinomu prsu u nehrazeného léku nedomohla nároku u zdravotní pojišťovny, obrátila se na soud a žalovala pojišťovnu za to, že péči neuhradila. První soudní rozhodnutí, která přicházejí, jednoznačně říkají: je nárokem pojištěnce v systému českého právního řádu, aby medicínsky indikovaná péče byla uhrazena. Pokud tedy budou pacienti informovaní a budou se nároků domáhat ne úplně šťastnou soudní cestou, tak máme v České republice zakotven princip předvídatelnosti soudního rozhodování a každý občan ČR má právo, aby jeho případ, který bude soud posuzovat, byl rozhodnut shodně s obdobným případem, který byl v minulosti posouzen,“ dodává Jolana Těšinová.
Michaela Koubová



http://www.zdravotnickydenik.cz/2018/0...gum-pomoci-muze-kampan-informace-leci/

 

Pronájem nebytových prostor
Téma: Všeobecná fakultní nemocnice
21.6.2018  vfn.cz  Strana 0  

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze nabízí k pronájmu nebytové prostory v přízemí ul. Klimentská 9, Praha 1, o celkové výměře 215 m 2, možnost pronajmout i suterénní prostory.



http://www.vfn.cz/novinky/pronajem-nebytovych-prostor.html

 
© 2018 NEWTON Media, a.s.
www.newtonmedia.cz